Veelgestelde vraag: Wij gebruiken nu Bouw! Is Klank&WoordKr8 een goed alternatief en wat zijn de verschillen?
Kort gezegd: Ja. Klank&WoordKr8 is een volwaardig alternatief voor Bouw!. Beide programma’s zijn gericht op het voorkomen of verminderen van leesproblemen door het bieden van vroegtijdig intensieve ondersteuning vanaf groep 2. Daarnaast kan de inzet van beide methodes doorlopen tot halverwege groep 4 en zijn ze geschikt om met een tutor in te zetten binnen ondersteuningsniveau 3. Waar Bouw! bestaat uit Bouw! Start en Bouw! Verder, bestaat Klank&WoordKr8 uit KlankKr8 en WoordKr8.
De verschillen
Het belangrijkste verschil zit in de opbouw van het programma. Waar Bouw! Start is bedoeld voor leerlingen met een verhoogd risico op leesproblemen, volgt bij Klank&WoordKr8 de hele groep 2 het programma KlankKr8 dat zich richt op het automatiseren van de letter-klankkoppelingen en de basis van het verklanken. Dit sluit aan bij recente wetenschappelijke inzichten die laten zien dat het expliciet aanleren én automatiseren van letter-klankkoppelingen een belangrijke basis vormt voor een succesvolle leesontwikkeling (lees meer hierover in onze gratis publicatie Leren Lezen). Alle leerlingen profiteren hiervan. In groep 3 vindt vervolgens een gerichte selectie plaats: alleen de leerlingen die extra ondersteuning nodig hebben, gaan verder met WoordKr8.
Een tweede verschil is de manier waarop het programma is ontworpen. In Klank&WoordKr8 worden veel speelse game-elementen gebruikt, die aansluiten bij de belevingswereld van jonge kinderen. De oefeningen zijn zeer aantrekkelijk vormgegeven en zodanig dat de motivatie bij langdurig gebruik zo goed mogelijk behouden blijft. De software past zich voortdurend aan het niveau van het kind aan. Het programma biedt extra oefening op maat waar dat nodig is, zodat leerlingen niet het gevoel krijgen vast te lopen of steeds hetzelfde te moeten doen.
Daarnaast biedt het bijbehorende LeerKr8-portaal uitgebreide informatie over de voortgang en het oefengedrag van iedere leerling. Leerkrachten zien niet alleen hoe een leerling zich ontwikkelt, maar krijgen ook concrete aanbevelingen voor passende vervolgoefeningen die ook gelijk kunnen worden uitgeprint. Deze informatie uit het LeerKr8-portaal kan eenvoudig worden gebruikt voor dossiervorming en de evaluatie van ondersteuning, bijvoorbeeld binnen ondersteuningsniveau 3.
Meer zien en horen
Er is uiteraard nog veel meer te vertellen over de bouwstenen en technieken die Klank&WoordKr8 tot een unieke methodiek maken. In deze video geven we je in 3,5 minuut een eerste indruk.
Klank&WoordKr8 | Vloeiend leren lezen
Klank&WoordKr8 is een unieke methodiek in het leesonderwijs op ondersteuningsniveau 1 tot en met 3. Hiermee geef je alle leerlingen vanaf groep 2 op aansprekende wijze en in één opeenvolgende lijn een stevige basis voor het technisch lezen en een vloeiende leesvaardigheid.